המדריך לפתיחת קבצי IMAGE

 המדריך באדיבות דודו (dudubitn) - מנהל קהילת תמיכה טכנית למחשב בנענע


 

קבצי האימג' תופסים יותר ויותר מקום בתחום שיתוף הקבצים ועולם המחשבים.קבצי האימג' הםמעין צילום "מראה" לדיסקים, ואיסוף הקבצים בהם תחת תבנית קבצים מסוימת שניתנת לפתיחה ע"י צריבה מיוחדת או ע"י תוכנות המדמות כונני cd וירטואליים.

 

 

המדריך יעסוק בפורמטים הנפוצים ביותר של קבצי האימג' שהם cue,bin, iso, nrg .שאר הפורמטים שלא צוינו יהיה ניתן לפתוח ע"י התוכנה Isobuster או ע"י תוכנות ייעודיות אחרות.

חלק ראשון

לצרוב או לחלץ?

תחילה נאמר: בחירה בצריבה המיוחדת לקבציי האימג' היא הדרך הטובה והאמינה ביותר לפתיחת המידע במאת האחוזים.

והשאלה המתבקשת מדוע?

קבצי האימג' הם תמונת מראה לדיסק ולכן המקום הטבעי שלהם הוא על דיסקים. וישנם קבצים מסוימים שלא יפעלו ממשטח הדיסק הקשיח או לא יחולצו אליו כראוי. אך אין זו קביעה מוחלטת לגביי כל קבצי האימג', רוב הקבצים שתחלצו ע"י תוכנה ללא צריבה – יחולצו בצורה אמינה ומוצלחת.

ניגשים לצרוב!

ההסבר הבא יעשה בעזרת תוכנת הצריבה הפופולרית בעולם nero. ישנן שתי דרכים להגיע לצריבת קבצי אימג' בתוכנה nero 6 .דרך אחת, דרך התפריט הראשי:

דרך שניה, מתוך תפריט:בעלי גרסת nero express :


 

בכל הדרכים שצוינו נגיע לחלון הבא:

 

 

 


 

1)באם יש לנו קבצים מסוג iso, nrg אוCue יהיה מספיק לנווט אל מיקומם המיועד במחשב ולפתוח אותם ע"י לחיצהעל open.2)במידה ויש לנו את הקובץ bin ללא הקובץ cue ישנה אפשרות בגרסאות המלאות של nero לצרוב את קובץ הbinישירות ללא הקובץ cue ע"י לחיצה על החץ כפי שמופיע בתמונה, בחירה בall files וניווט את הקובץ bin ,בחירתו, ולחיצה על כפתור הopen . תפתח תיבתדו-שיח, נסמן בה raw data ונאשר בok .לאחר מכן נגיע לחלון בחירת מהירות הצריבה בnero :


 נלחץ


על כפתור הburn על מנת להתחיל את תהליך הצריבה בו גם יפתח הקובץוגם ייצרב בו זמנית על הדיסק.בהמשך המדריך יוסבר על בעיות הצפויות לנו בצריבת קבצי bin וcue ,וכיצד עלינו להתמודד איתן.
חילוץ ללא צריבה
התוכנה שנשתמש בה לחילוץ קבצי הimage היא התוכנה Isobuster .נוכל להוריד אותה מהאתר הבא: http://www.isobuster.com/isobusterdownload.htmקישור ישיר:http://www.isobusterdownload.org/isobuster_all_lang.zip

נוריד ונתקין את התוכנה. נפתח אותה ונשנה בה את שפת הממשק לעברית:

 


 לאחר בחירת השפה העברית נאשר את הבחירה ע"י לחיצה על כפתור הok .על מנת לנווט אל הקובץ image הרצוי לפתיחה נלחץ על הכפתור עם התיקייה

בשילוב החץ הירוק:

 

 

ננווט אל הקובץ הרצוי, נבחר בו, נלחץ על open. הוא יופיע בתוכנה.

כעת נקיש עליו מקש ימני עם העכבר – ובחירה ב "פתח".

 

 

לאחר מכן יפתח חלון שיבקש מאתנו לבחור את מיקום פתיחת הקובץ:

 

 

 

כעת נבחר את התיקיה הרצויה ונלחץ על כפתור האישור.לאחר מכן יחל תהליך חילוץ הקבצים לתוך התיקיה שנבחרה.

 


חלק שני

ניהול ועריכת קבצי האימג'

סוגי הקבצים הקיימיםהרבה אי-הבנות נוצרות כאשר איננו יודעים לשייך את סוגי קבצי האימג' לתוכנה המתאימה להן. התוכנות Isobuster ו-deamon tools יודעות לעבוד עם רוב סוגי קבצי האימג' הקיימים. ננסה לתת פה תפריט קצר:

סוג קובץ

נפתח ע"י התוכנה

שייכות

isoWinrar ,neroGeneric CD images
Bin, cueisobuster, nero
CDRWin
Ima, imgmagicIsoGeneric disk images
nrgneroNero burning rom
Img, ccdcloneCDClone cd
Mdf, mdsAlcohol 120%, magicIso
Fantom CD
Bwi, bwtBlink writeblinkwrite

·לחיצה על שם התוכנה תוביל אתכם אל אתר הבית שלה.בעיות נפוצות עם קבציbin, cue לחלק מקבצי האימג' ישנו קובץ מידע מצורף אליו, שנותן מידע לתוכנת הצריבה כיצדיש לפתוח את קובץ האימג' המכיל את הקבצים. קובץ הcue במקרה של bin הוא הקובץ - שמכיל את המידע לתוכנת הצריבה – "שמסביר לה" כיצד יש לצרוב את הקובץ bin.את אותם קבצים ניתן לערוך בעזרת "פנקס הרשימות" שמובנה בכל ווינדוס.ובכל עורך טקסט. אנחנו נתעסק עם הפורמט cue בשל נפיצותו.

מתיי יש צורך לערוך את קובץ הcue?לפעמים כאשר נבחר לצרוב קובץ אימג' בפורמט bin\cue תתקבל הודעת שגיאהע"י התוכנת צריבה, שהקובץ לא יכול להצרב או להפתח. הבעיה הזו מתרחשת בעיקרכאשר אין תאימות בין שם הקובץ שמופיע בקובץ הcue לבין השם בפועל של הקובץ bin . לכן יהיה עלינו לערוך את הטקסט שמכיל קובץ הcue ולהתאים אותו במדוייק.

נפתח את הקובץcue בעזרת פנקס הרשימות ונראה את תוכנו:

במקרה שלפנינו שם הקובץ bin חייב להיות כפי שמתואר בקובץ הטקסט: game .מה שקורה שהמון אתרים מוסיפים את שםהאתר שלהם (לפירסומת) בשם הקובץ bin ,והקובץ cue נשאר עם השם המקורי של קובץ הbin .וכשניגש לצרוב ניתקל בהודעת שגיאה.כל מה שצריך לעניין אותנו הוא התחום הנמצא במרכאות הכפולות.מה שיהיה רשום בין המרכאות הכפולות חייב להיות "שם הקובץ" מסוג bin .לא משנה היכן תשנו, אם באפשרויות ה"שינוי שם" בקובץ bin, או שתשנו את הטקסט הקיים בקובץ הcue. מה שחשוב שיהיה תאימות בניהם.אם ביצענו שינוי בקובץ cue לא לשכוח לגשת ל"קובץ"ß "שמור". על מנת שישמרו השינויים שביצענו.

מקרים נוספים אחריםישנם עוד מצבים שבהם תוכנת הצריבה לא תצליח להתחיל את הצריבה של קבצי האימג' ותוציא על כך הודעת שגיאה.והסיבות הן:
  • כתובות אתרי אינטרנט שמצורפים לשם הקובץ.
  • כל מיני סימני פיסוק וטקסט מיוחדים המצורפים לשם הקובץ.

 

בכל המקרים יהיה עלינו לשנות את שם הקובץ לצורתו הבסיסית ביותר(אותיות ומספרים). אנחנו בעצמנו יכולים לקרוא לו אייך שאנחנו רוצים. לא לשכוח: במקרים של שינוי שם קובץ bin\cue יש לדאוג לתאימות בניהם.

  • מקרה נוסף מאוד שכיח שגורם להודעות שגיאה, הוא שקבצי הcue והbin לא נמצאים באותה תיקיה ותוכנת הצריבה אינה יכולה לתאם בניהם. לכן לפני כל צריבה של קבצי cue\bin יש לדאוג ששניהם יהיו באותה תיקיה.

 

 

  • לבעלי תוכנת הצריבה nero בגירסת הexpress או הultra לא יהיה ניתן לבחור

בקובץ bin בצורה ישירה אלא רק דרך הקובץ cue .

עוד צמדים בקבצי הimageקבצי האימג' השונים מכילים עוד מספר צמדים של "קובץ מידע לצריבה" וקובץ מרכזי. כגון:Img, ccd ,Mdf, mds

כולם פועלים ע"י אותו עיקרון כפי שהוסבר על קבצי הbin\cue, נבדיל בניהם ע"י הבדלי הגודל. "קובץ המידע" יהיה קטן משמעותית יחסית לקובץ הראשי.ורובם גם ניתנים לפתיחה ללא צורך בקובץ "המידע לצריבה" שהוא רק קובץ טקסט פשוט שמכיל מידע בסיסי.

בהצלחה !הצפייה במדריך מומלצת ע"י חלון word מלא(מוגדל) ברזולוציה 864X1152.
אזהרה: כותב המדריך ומפרסמיו, אינם אחראיים לכל נזק שיגרם בעקבות השימוש במדריך. ולכן מסירים מעצמם כל לקיחת אחריות. האחריות היא על המשתמש במדריךוהקורא אותו בלבד. המדריך אינו מתיימר לקבוע עובדות או להיות ברמה גבוהה. המדריך נכתב על פי דעתו והבנתו של הכותב.העתקה, הפצה או כל דרך פרסום המדריך או חלקיו ללא אישור מחבר המדריך אסורה בהחלט.